رمضان نجف پور(آسیب شناس گفتاروزبان)آدرس: آزادشهر-چهاراه میلاد -بین استقلال 8 و 10 تلفن :09155004419

پولیپ چیست ؟ مترجم : رمضان نجف پور-شیمااسماعیل نژاد 

پولیپ چیست ؟

پولیپ یک جرم خاص و نشان دار است (جرم معمولا به معنای توده است و حاکی از وجود ضایعه ی سرطانی یا پیش سرطانی نیست ) که معمولا در خط وسط تارهای صوتی دیده می شود. جایگاه خاص این ضایعه حاکی از این است که پولیپ ها معمولا در نتیجه ی ضربه ی آوایی ایجاد می شوند ، که این ضربه ی آوایی استرس فیزیکی روی تار صوتی است که در اثر استفاده ی طوانی مدت از صدا یا استفاده از صوت تحت شرایط نامطلوب ایجاد می شود. بعضی از صاحبنظران معتقدند که پولیپ ها ممولا در اثر خونریزی های موضعی بعضی از شریان های خونی کوچک تارهای صوتی ایجاد می شوند که این خونریزی ها وقتی صورت می گیرند که شریان ها در اثر فشارهای سخت پاره می شوند.

بر خلاف پولیپ های سایر قسمتهای بدن ، پولیپ تارهای صوتی یک ضایعه ی سرطانی یا پیش سرطانی نیست.بایستی توجه کنیم که یک ضایعه ی خوش خیم را نمی توان از یک ضایعه ی بد خیم توسط ارزیابی بالینی تشخیص داد ، در این گونه موارد نیاز به بیوپسی است.

اصطلاح پولیپ گاهی برای اشاره به هر جرمی که روی تارهای صوتی هست به کار می رود ، این مورد حتی از سوی متخصصان گوش و حلق و بینی نیز دیده می شود. علاوه بر نادرست بودن ، این مورد منجر به گیج شدن و اشتباهاتی در درمان می شود و بایستی از آن اجتناب کرد.

 نشانه های پولیپ چه هستند ؟

پولیپ ها معمولا باعث گرفتگی بدون درد صدا می شوند. گرفتگی صدا در اثر نامنظم بودن بسته شدن تارهای صوتی و همچنین نامنظم بودن ارتعاش که هر دو ناشی از جرم پولیپ هستند ،به وجود می آید. اگر پولیپ اتصال کوچکی با تار صوتی داشته باشد (مانند گردن یک بالن) ممکن است هنگام بسته شدن تار صوتی مرتب آویزان شود و باعث به وجود آمدن شکست های صوتی متناوب شود. در بعضی موارد تغییر صوتی ممکن است همراه با احساس یک جسم خارجی در سطح تارهای صوی یا احساس نیاز برای پاک کردن گلو شود.

پولیپ شبیه چیست ؟

پولیپ معمولا یک ضایعه ی قرمز مانند است که حواشی تیزی دارد و از بافت مجاورش متمایز است .این پولیپ ممکن است پایه های پهن یا طول باریک داشته باشد . همینطور ممکن است هموار و گرد باشد یا لوبهایی داشته باشد . بعضی از پولیپهایی که برای مدت زمان طولانی باقی مانده اند ممکن است شکل عجیبی پیدا کنند. پولیپ ها از نظر اندازه متنوع هستند . آنها ممکن است تکی یا جفت باشند ،یکی روی هر تار و دقیقا روبروی دیگری. تقریبا همیشه پولیپ ها در خط وسط تارهای صوتی ایجاد می شوند.

اگر جرمی در جای دیگری جز وسط تارهای صوتی تشکیل شد باید قبل از هر اظهار نظر تشخیصی به دقت ارزیابی شود و بایستی به خاطر داشته باشیم که مشخصه ی پولیپ جایگاه آن در وسط تارهای صوتی است.

پولیپ ها معمولا در یک دوره ی زمانی کوتاه رشد نمی کنند ، اگر چه استثنائاتی در این زمینه وجود دارد . این استثنائات احتمالا شامل ضربه های مکرریست که پولیپ اولیه ایجاد می کند. تمایل پولیپ (یا هر ضایعه ی دیگر در میانه ی تارهای صوتی ) به وارد کردن ضربه ی اضافی ، بحثی است که در درمان بایستی مد نظر داشته باشیم ، علاوه بر اینکه این عامل روی کیفیت صوت نیز تاثیر می گذارد. هر ضایعه ای که به سرعت و طی چند هفته رشد کند احتمالا پولیپ نیست و بایستی برداشته شود.

درمان پولیپ چگونه است ؟

استراحت صوتی که معمولا در مورد گرفتگی صدا تجویز می شود می تواند مقداری کیفیت صوت را بهتر کند اما باعث حذف کامل پولیپ نمی شود . استراحت صوتی معمولا تا حدی تورم را کمتر می کند و باعث نرم شدن آن منطقه می شود اما پولیپ معمولا خیلی محکم است و به آسانی نرم نمی شود. افرادی که جرمی روی تار صوتی شان دارند معمولا بعد از هورا کشیدن در یک بازی یا مهمانی بعد از ظهر با دوستانشان ممکن است صوت خود را از دست بدهند. استراحت صوتی به آنها کمک می کند تا دوباره صدای از دست رفته شان را به دست آورند اما اگر دوباره از صوت به شکل بدی استفاده شود این مشکل دوباره تکرار خواهد شد مگر اینکه درمان کامل صورت گیرد.

از آنجایی که ممکن است پولیپ در نتیجه ی ضربه ی آوایی ایجاد شود ، تقریبا همیشه صوت درمانی ایده ی خوبی است برای آگاه کردن فرد از شرایط و عادتهای صوتی که ممکن است در شکل گیری پولیپ نقش داشته باشند. در مواردی که ضایعه ی کوچکی وجود داشته باشد ، به ویژه اینکه این ضایعه طولانی مدت نباشد، معمولا صوت درمانی برای کاهش تاثیر پولیپ و بازیابی صوت خوب ، کافیست.

پولیپ ها در موارد محدود بایستی توسط جراحی میکرو لارنگوسکوپی برداشته شوند. اگر تشخیص دقیق پولیپ گذاشته شود و این پولیپ توانایی بالقوه برای آسیب رساندن به صوت را در مراحل بعد داشته باشد و سطح ناتوای صوتی بالا باشد ، باید این عمل جراحی انجام شود. اگر چه شواهد کمی در حمایت از نظریه ی استفاده از صوت درمانی همراه با جراحی وجود دارد ، اما بیشتر متخصصان گوش و حلق و بینی احساس می کنند که این روش می تواند بهترین راه برای کسب بهترین پیامد درمانی باشد و شانس ایجاد پولیپ دیگر در اثر استفاده ی مداوم از عادتهای غلط صوتی را کاهش دهد. احتمال ایجاد پولیپ دیگر بعد از جراحی و صوت درمانی معمولا کم است.

نویسنده ومدیروبلاگرمضان نجف پور | لینک ثابت | موضوع: اختلالات صوت |